Gdy obniżony został VAT na niektóre towary, sklepy i stacje benzynowe miały obowiązek nas poinformować, że to “dzięki rządowej tarczy antyinflacyjnej”. Teraz będziemy mieć do czynienia z podobną sytuacją. W ciągu kilkunastu dni, a więc jeszcze przed wyborami, możemy spodziewać się pisma od dostawcy energii o obniżce cen prądu o 12 procent w całym 2023 roku.
Zgodnie z nowymi przepisami sprzedawcy energii elektrycznej w rozliczeniach za 2023 r. z odbiorcami w gospodarstwach domowych mają obniżyć kwotę należności o 12 proc. iloczynu średniej ceny energii dla taryfy G11 oraz wolumenu 2523 kWh. Opublikowana przez Prezesa URE średnia cena energii w taryfie G11 na 2022 r. wynosi 0,4140 gr za kWh. Maksymalna obniżka należności może więc wynieść 125 zł.
Nowe rozporządzenie w sprawie rachunków za prąd
Jeśli odbiorca energii spełni jeden z poniższych warunków, to rozliczenie obniżki ma nastąpić “bez zbędnej zwłoki”, a przy tym nie później niż na ostatniej fakturze w 2023 roku.
– zmniejszenie o 5 proc. zużycia w okresie co najmniej trzech następujących po sobie miesięcy w trzech pierwszych kwartałach 2023 r.;
– potwierdzenie poprawności swoich danych znajdujących się w posiadaniu sprzedawcy prądu;
– wyrażenie zgody na otrzymywanie korespondencji, w tym faktur VAT drogą elektroniczną;
– zgoda na otrzymywanie od sprzedawcy informacji o produktach i usługach świadczonych przez niego;
– bycie prosumentem, ewentualnie złożenie oświadczenia o tym, że jest się tzw. odbiorcą uprawnionym do zamrożonych cen w ramach wyższego niż podstawowy limitu zużycia.
Maksymalna obniżka cen prądu może więc wynieść 125 złShutterstock
“W przypadku odbiorców, którzy nie spełnili żadnego ze wskazanych warunków, zastosowana kwota obniżenia zostanie doliczona do fakturach za kolejne okresy rozliczeniowe w 2024 r. Takie rozwiązanie stanowi dodatkowy efekt zachęty dla tych odbiorców energii, aby możliwie szybko podjęli odpowiednie działania uprawniające do zachowania obniżenia wyliczonej kwoty należności” -napisał resort w uzasadnieniu do projektu w tej sprawie.
Telefonicznie, listownie lub poprzez portal do obsługi rachunków za prąd
Jednocześnie w noweli rozporządzenia ws. szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną zapisano, że przedsiębiorstwo energetyczne będzie musiało dodatkowo poinformować klientów o obniżce w ciągu 7 dni od wejścia w życie przepisów:
a) w postaci papierowej lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub
b) zamieszczając informacje w dedykowanym do obsługi odbiorcy portalu internetowym lub
c) przez kontakt telefoniczny.
Obowiązkiem firmy energetycznej jest także zamieszczenie na swojej stronie internetowej informacji o stosowaniu obniżenia.
Znowelizowane rozporządzenie ws. szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf wejdzie w życie 19 września.
Ministerstwo o obowiązku firm energetycznych
Samo ministerstwo klimatu stwierdziło w uzasadnieniu, że “zaproponowany katalog warunków jest bardzo rozbudowany, co pozwala na skorzystanie z tego korzystnego rozwiązania przez bardzo szeroką grupę odbiorców energii elektrycznej w gospodarstwach domowych”.
“Przedsiębiorstwa energetyczne będą zobowiązane do informowania tych odbiorców o zastosowaniu obniżenia wyliczonej kwoty należności w sposób łatwo dostępny, co przyczyni się do przejrzystości działań na rynku energii elektrycznej” – dodano.
Według danych Urzędu Regulacji Energetyki w 2022 roku do sieci przyłączonych było 17 323 740 odbiorców energii elektrycznej, z których 15 717 348 (ok. 90,7 proc.) stanowiły gospodarstwa domowe.
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock