Najlepsze MiastoNajlepsze Miasto
  • Aktualności
  • Polska
  • Świat
  • Meteo
  • Biznes
  • Kultura i Styl
  • Sport
Popularny

Pomysły na ochronę zdrowia. “Element konkurencji” vs “lepsze wykorzystanie pieniędzy”

30 września, 2023

Zmarł prof. Michał Głowiński

30 września, 2023

Sąd Najwyższy poszedł pod prąd. Kredytobiorcy skołowani. Nadchodzi przełom?

30 września, 2023
Facebook Twitter Instagram
  • Polityka prywatności
  • Kontakt
  • Zasady i warunki
Facebook Twitter Instagram
Najlepsze MiastoNajlepsze Miasto
  • Aktualności
  • Polska
  • Świat
  • Meteo
  • Biznes
  • Kultura i Styl
  • Sport
Subskrybuj
Trendy
  • Pomysły na ochronę zdrowia. “Element konkurencji” vs “lepsze wykorzystanie pieniędzy”
  • Zmarł prof. Michał Głowiński
  • Sąd Najwyższy poszedł pod prąd. Kredytobiorcy skołowani. Nadchodzi przełom?
  • “Ukraińcy nigdy nie zapomną, kto był z nami w tym najmroczniejszym czasie”
  • Pogoda na dziś – sobota 30.09. Chłód i opady prawie w całym kraju
  • Donald Tusk o “bardzo amatorskich manewrach Obajtka i Kaczyńskiego”. “Dramatyczna niekompetencja”
  • Niezwykła pełnia. Czym jest Księżyc Żniwiarzy?
  • “Od sześciu miesięcy ceny nie rosną”. NBP brnie w swoją narrację, ekonomista odpowiada
sobota, 30 września
Najlepsze MiastoNajlepsze Miasto
Home » Ksiądz Isakowicz-Zaleski stanął z transparentem. “Spisano mnie. To ma być ‘pojednanie i przebaczenie’?”
Świat

Ksiądz Isakowicz-Zaleski stanął z transparentem. “Spisano mnie. To ma być ‘pojednanie i przebaczenie’?”

7 lipca, 20237 minut odczytu
Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Telegram WhatsApp
Dzielić
Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

Krewny ofiar ludobójstwa dokonanego na Wołyniu, ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski nie przyjął zaproszenia na kościelne obchody 80. rocznicy rzezi wołyńskiej. Pojawił się na konferencji KEP z transparentem, którego hasła upominają się o pochówek ofiar. Ksiądz poinformował po tym, że został spisany przez policję. W trakcie mszy arcybiskup Stanisław Gądecki zwrócił się z apelem “w sprawie godnych pochówków wszystkich ofiar ludobójstwa”.

W piątek w Warszawie rozpoczęły się obchody 80. rocznicy rzezi wołyńskiej. O godzinie 11 w archikatedrze świętego Jana Chrzciciela odbyła się liturgia słowa, podczas której przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego arcybiskup Światosław Szewczuk podpisali orędzie o przebaczeniu i pojednaniu.

Arcybiskup Stanisław Gądecki i arcybiskup Światosław Szewczuk podpisali wspólne oświadczenie “Przebaczenie i pojednanie”PAP/Andrzej Lange

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski przed uroczystościami poinformował, że nie przyjął zaproszenia na kościelne obchody. – Będę stał przed katedrą z transparentem, upominając się o prawdę i pochówek ofiar ludobójstwa dokonanego na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej – zapowiedział.

Duchowny mówił, że będą mu towarzyszyły osoby, które 15 czerwca podpisały list rodzin ofiar ludobójstwa oraz osób walczących o ich upamiętnienie do episkopatów w Polsce i Ukrainie.

– Nie dostaliśmy odpowiedzi na ten list, a rozmowy, które miały miejsce, nie przyniosły rezultatu. Arcybiskup Stanisław Gądecki uważa, że w orędziu, które ma zostać podpisane, powinna zostać użyta formuła: “przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. A rodziny uważają, że ta formuła nie powinna zostać użyta – powiedział.

Ksiądz Isakowicz-Zalewski: spisano mnie

Isakowicz-Zaleski z transparentem pojawił się na konferencji w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski z transparentem upominającym się o prawdę o Wołyniu i pochówek ofiarPAP/Rafał Guz

Po godzinie 14 ksiądz poinformował, że został spisany przez policję razem z towarzyszącym mu mężczyzną, który – jak opisał Isakowicz-Zaleski – został uratowany w 1944 roku, jako niemowlę, przez matkę. “To ma być ‘pojednanie i przebaczenie’?” – zapytał.

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski z transparentem upominającym się o prawdę o Wołyniu i pochówek ofiarPAP/Rafał Guz

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski przed nabożeństwem w archikatedrze warszawskiejPAP/Andrzej Lange

Gądecki: zwracamy się ze stanowczym apelem w sprawie godnych pochówków wszystkich ofiar ludobójstwa

Arcybiskup Stanisław Gądecki oświadczył, że uczestnicy nabożeństwa o przebaczenie proszą przede wszystkim Boga, bo tylko prowadzeni przez niego mogą dojść do prawdziwej jedności. – Tego nie da się dokonać bez odniesienia do prawdy i bez nazwania, zgodnie z życzeniem rodzin kresowych, ludobójstwa polskiej ludności na Wołyniu po imieniu, bez uciekania się do półprawd i eufemizmów typu: tragedia wołyńska, zbrodnia wołyńska, czystki etniczne czy akcja antypolska – podkreślił.

Czytaj też: “Nie spocznę, dopóki ostatnia ofiara strasznej zbrodni wołyńskiej nie zostanie odszukana”

Jak zaznaczył, prawda domaga się również pamięci o osobach innych narodowości, będących ofiarami członków Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) oraz ukraińskiej policji pomocniczej i ukraińskich pułków pomocniczych SS. – Ginęli nie tylko Polacy, ale także Żydzi, Czesi, Ormianie, Romowie i sprawiedliwi Ukraińcy, którzy ratowali Polaków – wymienił.

Dodał, że do ludobójstwa doszło nie tylko na Wołyniu, ale także na Polesiu, Lubelszczyźnie i w Małopolsce Wschodniej.

Arcybiskup Stanisław Gądecki i arcybiskup Światosław Szewczuk podpisali wspólne oświadczenie “Przebaczenie i pojednanie”PAP/Andrzej Lange

Ocenił, że dla skutecznego procesu pojednania prawda o zbrodni wołyńskiej powinna znaleźć miejsce w programach edukacyjnych Polski i Ukrainy. – Zwracamy się ze stanowczym apelem, przede wszystkim do prezydentów i premierów oraz władz parlamentarnych Ukrainy i Polski, w sprawie godnych pochówków wszystkich ofiar ludobójstwa, poprzedzonych ekshumacjami ciał zamordowanych – powiedział.

Podkreślił, że “pochówki te powinny mieć charakter religijny, zgodnie z wyznaniem i obrządkiem ofiar”. – Wyrażamy też sprzeciw wobec gloryfikacji ukraińskich nacjonalistów, członków OUN i UPA – mówił.

Szewczuk: budujemy teraz nową pamięć

Arcybiskup Światosław Szewczuk stwierdził, że “zbrodnia wołyńska to doświadczenie, które jest tragedią obustronną”. – Strona polska i ukraińska mają swoje urazy, swoje rany powstałe w wyniku doznanego cierpienia. W takiej sytuacji proces pojednania nie jest wyłącznie dążeniem do uwzględniania naszych idei, naszego punktów widzenia społeczno-politycznego lub kościelnego – mówił.

Jak dodał, “pojednanie między naszymi narodami jest procesem leczenia ran, procesem uzdrowienia pamięci i procesem przebaczenia”. Dodał, że rany “nosimy w swojej duszy i sumieniu, zarówno Polacy, jak i Ukraińcy”.

– Nie jest łatwo uleczyć ból urazy, ale jako pasterze mamy w rękach balsam Ducha Świętego(…). Tym balsamem, który lecz rany, jest wzajemny dialog, przebaczenie i pojednanie, a także modlitewna obecność Kościoła – mówił dalej. Ocenił, że okoliczności związane z wojną stworzyły nowe możliwości, aby iść dalej w tym procesie.

Czytaj też: Premier Morawiecki oddał hołd pamięci ofiarom Rzezi Wołyńskiej. W nieistniejącej wsi Ostrówki

– To, że Polacy otworzyli swoje domy, jest czymś niezwykłym. Wcześniejsze urazy odeszły, a na ich miejsce pojawiła się możliwość wzajemnej przyjaźni. Wiemy, że Polacy to najlepsi przyjaciele, wiemy, że zawsze kibicują Ukrainie, że na nich zawsze można liczyć. To przyjaciele i bracia – podkreślił.

– Budujemy teraz nową pamięć, która jest pamięcią pozytywną. Jest to dar od Boga, z którego powinniśmy skorzystać, aby nie pozostawać niewolnikami przeszłość, lecz razem budować lepszą przyszłość, która jest przed nami – zaakcentował Szewczuk.

OGLĄDAJ W TVN24 GO: Polska i Ukraina w obliczu 80. rocznicy rzezi wołyńskiej. “Teraz powinniśmy ten dialog dokończyć”

Trzy postulaty

Wcześniej, w czwartek, ksiądz Isakowicz-Zaleski przypomniał, że rodziny i środowiska walczące o upamiętnienie zbrodni wołyńskiej zgłosiły trzy postulaty.

– Po pierwsze, w liście była wyraźna prośba, żeby nazywać ludobójstwo po imieniu, bez eufemizmów, bez półprawd. A niestety, w tej informacji, która została rozesłana przez Konferencję Episkopatu Polski, jest zaproszenie na obchody “tragicznych wydarzeń na Wołyniu”. My się z tym nie zgadzamy. “Tragiczne wydarzenie” to może być huragan czy trzęsienie ziemi. A to było ludobójstwo – stwierdził.

Zaznaczył, że rodziny domagają się godnego pochówku ofiar. – Ani strona państwowa, ani strona kościelna nie podejmuje realnych działań. Ten temat jest pomijany. Mówi się o przebaczeniu, o pojednaniu, natomiast nie ma mowy o tym, że te ofiary nie zostały pochowane – zastrzegł.

Trzecią przeszkodą na drodze do pojednania jest – zdaniem księdza Isakowicza-Zaleskiego – “gloryfikacja zbrodniarzy”. – Na kościelnych obchodach ma być obecny zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego arcybiskup Światosław Szewczuk, a przecież to cerkiew greckokatolicka nadal gloryfikuje zbrodniarzy i uważa ich za bohaterów narodowych – powiedział.

Kościelne obchody 80. rocznicy tragedii wołyńskiej zakończą się w niedzielę w Łucku, w Ukrainie. Po zakończeniu uroczystości w Warszawie delegacje obu Kościołów udadzą się do Ukrainy do wsi Parośla, która była miejscem pierwszego ataku oddziału Ukraińskiej Powstańczej Armii na polską wieś. Tam o godzinie 11 czasu lokalnego zostanie odprawiona msza święta polowa, której przewodniczyć będzie przewodniczący arcybiskup Gądecki.

Rzeź wołyńska

Zbrodnia w Parośli w powiecie sarneńskim była pierwszym atakiem oddziału Ukraińskiej Powstańczej Armii na polską wieś. Uznawana jest za początek ludobójstwa na Polakach, nazywanego rzezią wołyńską. Masowego mordu dokonano 9 lutego 1943 roku, kilka tygodni po podjęciu decyzji o rozpoczęciu mobilizacji sił UPA.

Oddział “Dowbeszki-Korobki” dowodzony przez Hryhorija Perehijniaka wszedł do Parośli przedstawiając się jako oddział partyzantki sowieckiej. Mieszkańców przekonano, by położyli się na podłodze w swoich domach i pozwolili się związać. Dzięki temu mieliby uniknąć podejrzenia i zemsty Niemców za “dobrowolne” goszczenie i karmienie partyzantów. Związanych Polaków zamordowano siekierami, nie oszczędzając kobiet i dzieci. Z rzezi ocalało 12 rannych osób. Najmłodsza z ofiar zbrodni w Parośli miała kilkanaście miesięcy.

Po odejściu z Parośli oddział Perehijniaka zamordował 15 Polaków w Toptach. Planował również atak na pobliski Wydymer, ale z uderzenia zrezygnowano z powodu nieprzybycia innego oddziału UPA.

Duda o rzezi wołyńskiej: chcemy prawdy, chcemy grobów (nagranie z lipca 2022 roku)TVN24

Zamordowani zostali pochowani w zbiorowej mogile. Na kurhanie masowej mogiły w 1974 roku miejscowy Ukrainiec Anton Dorofijewicz Kowalczuk wzniósł pamiątkowy krzyż z informacją, że zbrodni dokonali jego rodacy. Po odzyskaniu niepodległości przez Ukrainę obok krzyża ustawiono tablicę, na której wymieniono nazwiska wymordowanych rodzin. “Za nimi trudy, za nimi męka… Tym co na zawsze odeszli – Pamięć Święta” – głosi upamiętniający ich napis.

Odpowiedzialny za zbrodnię Perehijniak zginął 22 lutego 1943 roku w Wysocku na Wołyniu w starciu z Niemcami. Była to konsekwencja dokonanego przez niego ataku na posterunek żandarmerii niemieckiej i ich kolaborantów we Włodzimiercu w nocy z 7 na 8 lutego 1943 roku.

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Rafał Guz

Dzielić. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

Powiązane Artykuły

Pogoda na dziś – sobota 30.09. Chłód i opady prawie w całym kraju

30 września, 2023

Zatrzymano mężczyznę w związku z morderstwem Tupaca Shakura

29 września, 2023

Myśliwiec lądujący na drodze publicznej. Takich ćwiczeń nie było od dawna

29 września, 2023

Owce zjadły 300 kilogramów marihuany. “Dziwnie się zachowywały” 

29 września, 2023

Służby zatrzymały busa. W środku znajdowało się 35 cudzoziemców, w tym dzieci

29 września, 2023

“Doppelgänger. Sobowtór” Jana Holoubka w kinach

29 września, 2023
Dodaj komentarz

Leave A Reply Cancel Reply

Wybór redaktora

Zmarł prof. Michał Głowiński

30 września, 2023

Sąd Najwyższy poszedł pod prąd. Kredytobiorcy skołowani. Nadchodzi przełom?

30 września, 2023

“Ukraińcy nigdy nie zapomną, kto był z nami w tym najmroczniejszym czasie”

30 września, 2023

Pogoda na dziś – sobota 30.09. Chłód i opady prawie w całym kraju

30 września, 2023

Subskrybuj

Otrzymuj najświeższe informacje o Polsce i świecie bezpośrednio na swoją skrzynkę e-mail.

Najnowsze wiadomości

Donald Tusk o “bardzo amatorskich manewrach Obajtka i Kaczyńskiego”. “Dramatyczna niekompetencja”

29 września, 2023

Niezwykła pełnia. Czym jest Księżyc Żniwiarzy?

29 września, 2023

“Od sześciu miesięcy ceny nie rosną”. NBP brnie w swoją narrację, ekonomista odpowiada

29 września, 2023
Najlepsze Miasto
Facebook Twitter Instagram Pinterest Vimeo YouTube
  • Strona główna
  • Polityka prywatności
  • Kontakt
  • Zasady i warunki
  • Aktualności
  • Biznes
  • Sport
© 2023 Najlepsze Miasto. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.