Najlepsze MiastoNajlepsze Miasto
  • Aktualności
  • Polska
  • Świat
  • Meteo
  • Biznes
  • Kultura i Styl
  • Sport
Popularny

Poruszające słowa Thurnbichlera. “Sport schodzi teraz na drugi plan”

20 marca, 2023

Kolejna fala redukcji etatów. Od 14 lat nie było tak dużych zwolnień

20 marca, 2023

Zderzyła się czołowo z ciężarówką, zginęła na miejscu

20 marca, 2023
Facebook Twitter Instagram
  • Polityka prywatności
  • Kontakt
  • Zasady i warunki
Facebook Twitter Instagram
Najlepsze MiastoNajlepsze Miasto
  • Aktualności
  • Polska
  • Świat
  • Meteo
  • Biznes
  • Kultura i Styl
  • Sport
Subskrybuj
Trendy
  • Poruszające słowa Thurnbichlera. “Sport schodzi teraz na drugi plan”
  • Kolejna fala redukcji etatów. Od 14 lat nie było tak dużych zwolnień
  • Zderzyła się czołowo z ciężarówką, zginęła na miejscu
  • Donald Tusk w Pszczynie: nikt nie ma prawa narzucać sposobu życia, modelu rodziny
  • Prezenterka pogody straciła w weekend przytomność na wizji. Nowe informacje o stanie jej zdrowia
  • Była zawodniczka oskarża trenerów o gwałt i molestowanie. “Nie możemy ich zawiesić”
  • Finlandia po raz szósty najszczęśliwszym krajem świata. Zaskakuje miejsce Polski
  • Kubacki kończy przedwcześnie sezon. “Jestem winien słowo wyjaśnienia”
poniedziałek, 20 marca
Najlepsze MiastoNajlepsze Miasto
Home » Jak nie stracić głowy na wyprzedażach? Poradnik
Świat

Jak nie stracić głowy na wyprzedażach? Poradnik

26 grudnia, 20225 minut odczytu
Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Telegram WhatsApp
Dzielić
Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

Czas na świąteczne i noworoczne wyprzedaże. Jak nie zabłądzić w gąszczu okazji zakupowych? Co musi wzbudzić naszą czujność, by nie wpaść w pułapkę sprzedawców? Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wskazał, z jakimi problemami mogą mierzyć się kupujący i jak sobie z nimi poradzić.

“Co roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów otrzymuje skargi dotyczące promocji, wyprzedaży i specjalnych okazji. Stanowią one ok. 10 proc. wszystkich zgłaszanych nieprawidłowości. Z jakimi problemami najczęściej mierzą się konsumenci?” – zapytał UOKiK.

Żonglerka cenami

Jak wyjaśnił UOKiK, żonglerka cenami to “stwarzanie pozoru, że promocja jest atrakcyjna poprzez podnoszenie cen kilka dni wcześniej, by tuż przed słynnym świętem zakupowym je obniżyć”.

Promocyjne “przynęty”

Z kolei promocyjne “przynęty” to “zachęcanie rzekomo wysoką obniżką do zakupu różnych artykułów, podczas gdy w rzeczywistości promocja dotyczy jedynie wybranych produktów”.

“Klient widzi informację ‘drugi produkt za -50%’, po czym okazuje się, że chodzi wyłącznie o towary konkretnej marki a nie cały asortyment sklepu” – napisał UOKiK.

Niejasne naliczanie rabatów

Jak podał Urząd, niejasne naliczanie rabatów ma miejsce, gdy “zamiast deklarowanej wysokiej obniżki ceny, klient otrzymuje mniejszy upust”.

Po świętach w wielu sieciach startują wyprzedażeDaniel Dmitriew/Forum

Anulowanie opłaconych zamówień

Według UOKiK anulowanie opłaconych zamówień ma miejsce “najczęściej z powodu ‘błędu systemu'”.

– Kilka tygodni temu, wspólnie z Inspekcją Handlową, rozpoczęliśmy monitoring najpopularniejszych sklepów internetowych aby zweryfikować, czy nie oszukują oni konsumentów, wprowadzając w błąd np. co do rzeczywistego opustu cenowego. Może się zdarzyć, że któryś z przedsiębiorców będzie podnosił ceny przed wyprzedażą aby uatrakcyjnić zakup poprzez prezentację nieprawdziwej wartości obniżki ceny – tego typu działania mogą stanowić naruszenie zbiorowych interesów konsumentów, dlatego już teraz konsumentom zalecamy ostrożność, zaś przedsiębiorców zachęcamy do rzetelność i uczciwości względem klientów – powiedział cytowany w komunikacie prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Prawo do reklamacji

UOKiK przypomniał, że “masz prawo do reklamacji na takich samych zasadach jak przy zakupach zrobionych w sklepie stacjonarnym”.

“Jeżeli produkt w ciągu dwóch lat od daty wydania towaru okazał się wadliwy – zwróć się czym prędzej do sprzedawcy. Możesz żądać naprawy, wymiany, obniżenia ceny, a jeśli wada jest istotna – zwrotu pieniędzy” – wyjaśniono w komunikacie.

14 dni na zwrot

Podkreślono również, że “produkt kupiony przez internet możesz zwrócić bez podania przyczyny w ciągu 14 dni od jego otrzymania”.

“Musisz tylko wypełnić i odesłać oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Sprzedawcy internetowi powinni udostępniać wzór takiego oświadczenia. Możesz również napisać je samodzielnie i wysłać np. e-mailem. Jeżeli nie zostałeś poinformowany o prawie do odstąpienia, termin ten wydłuża się do 12 miesięcy. Przedsiębiorca ma obowiązek zwrócić ci wszystkie dokonane płatności, w tym koszty dostawy (najtańszego sposobu, jaki oferuje). Kupujesz w sklepie stacjonarnym? Zwrot będzie zależał od dobrej woli sprzedawcy” – wskazał Urząd.

UOKiK wytłumaczył, że “nie wszystkie produkty kupione w sieci będziesz mógł oddać, korzystając z prawa do odstąpienia od umowy”, a “ograniczenia dotyczą np.: artykułów o krótkim terminie przydatności do użycia, np. owoców, serów; rzeczy wyprodukowanych na specjalne zamówienie klienta, np. biżuterii z grawerem; płyt z filmami, muzyką lub programami komputerowymi, których zapieczętowane opakowanie otworzyłeś po dostarczeniu; biletów na koncerty czy wydarzenia sportowe”.

Zakupy przez internetShutterstock

Jak wyjść cało z szału zakupów i wyprzedaży – porady

UOKiK przedstawił też porady, jak poradzić sobie w zakupowym szaleństwie. Oto one:

– Porównaj cenę w wiarygodnych porównywarkach i wybierz sklep, który oferuje najlepsze okazje. Niektóre porównywarki oferują też sprawdzenie historii cen, dzięki którym możesz ocenić, czy promocja jest faktycznie korzystna.

Zakupy w łódzkiej ManufakturzePAP

– Sprawdź opinie o produkcie na niezależnych portalach, ponieważ zdarza się, że sklep usuwa niekorzystne komentarze z własnej strony.

– Zwróć także uwagę na cechy charakterystyczne produktu, bo w dzień masowych wyprzedaży łatwo nabrać się na przykład na produkty łudząco podobne do znanej marki lub podrobione.

– Uważaj na reklamy i zawarte w nich informacje, szczególnie te wyglądające na nieformalne, które otrzymujesz w mediach społecznościowych – mogą pochodzić od oszustów.

– Sprawdź tożsamość sprzedawcy i możliwość kontaktu z nim. Nie kupuj, jeżeli na stronie nie ma takich danych. Taki sklep może należeć do oszusta, który nie wysyła opłaconych zamówień albo nielegalnie oferuje produkty np. gry lub oprogramowanie.

– Zwróć uwagę na to: kiedy przedsiębiorca powstał, ile otrzymał pozytywnych opinii i czego one dotyczą oraz kiedy były dodane.

– Upewnij się, że przedsiębiorca działa z Polski lub innego kraju UE – Twoje prawa są wówczas dużo mocniej chronione.

– Zweryfikuj okres zwrotu, oferowany przez sprzedającego – co do zasady jest to 14 dni, jednak może on zaoferować dłuższy czas, np. 30 lub 100 dni. To ważny aspekt zwłaszcza, jeśli dokonujemy zakupu z myślą o zbliżających się świętach.

– Płać kartą kredytową. Ułatwi to odzyskanie pieniędzy, jeśli coś pójdzie nie tak. Żeby skorzystać z procedury chargeback złóż reklamację w banku, który wydał kartę kredytową.

– Jeśli dokonujesz przelewu lub płatności natychmiastowej, dokładnie sprawdź czy nie zostałeś przeniesiony na fikcyjną stronę platformy płatności lub naszego banku.

– Bądź szczególnie ostrożny przy zakupie dóbr cyfrowych np. programów komputerowych czy gier – mają one często ograniczoną i warunkową możliwość zwrotu. Zwróć uwagę na kwestię płatności za tego typu usługi – często zakup ma charakter quasi abonamentu. Pierwsza płatność jest niska, natomiast za rok czy dwa lata następuje pobranie kolejnych środków.

– Pamiętaj, że dokonując zakupu na odległość, a takim jest zakup przez internet, masz prawo do 14 dniowego terminu zwrotu lub dłuższego, jeśli takowy zaoferował ci sprzedawca.

– Pamiętaj również o Twoich pozostałych prawach, w tym wynikających z rękojmi. Przez 2 lata w przypadku wystąpienia wady możesz żądać naprawy lub wymiany produktu, a w niektórych przypadkach także zwrotu pieniędzy.

“Przedsiębiorca cię oszukał lub nie chce zwrócić ci nienależnie pobranych środków? Złóż zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa na policji lub w prokuraturze. Jeśli spotkasz się z odmową, pamiętaj, że na każde postanowienie o odmowie wszczęcia/umorzeniu postępowania przysługuje bezpłatne zażalenie do sądu w ciągu 7 dni. Skorzystaj z tego prawa i dochodź swoich roszczeń” – podkreślił UOKiK.

Źródło zdjęcia głównego: Daniel Dmitriew/Forum

Dzielić. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

Powiązane Artykuły

Zderzyła się czołowo z ciężarówką, zginęła na miejscu

20 marca, 2023

Spadające gałęzie powodowały awarie prądu. Energetycy przenieśli gniazdo bocianów

20 marca, 2023

Japonia. Nowy gatunek orchidei. Kwiat wygląda, jakby był zrobiony ze szkła

20 marca, 2023

Tragedia na autostradzie. Samochód uderzył w drzewo i zapalił się, pięcioro dzieci nie żyje

20 marca, 2023

Miasto dało zgodę na wciśnięcie bloku na muranowskim podwórku. Wspólnoty nie chcą dogęszczania

20 marca, 2023

Władze Szwajcarii: bank UBS przejmie Credit Suisse

20 marca, 2023
Dodaj komentarz

Leave A Reply Cancel Reply

Wybór redaktora

Kolejna fala redukcji etatów. Od 14 lat nie było tak dużych zwolnień

20 marca, 2023

Zderzyła się czołowo z ciężarówką, zginęła na miejscu

20 marca, 2023

Donald Tusk w Pszczynie: nikt nie ma prawa narzucać sposobu życia, modelu rodziny

20 marca, 2023

Prezenterka pogody straciła w weekend przytomność na wizji. Nowe informacje o stanie jej zdrowia

20 marca, 2023

Subskrybuj

Otrzymuj najświeższe informacje o Polsce i świecie bezpośrednio na swoją skrzynkę e-mail.

Najnowsze wiadomości

Była zawodniczka oskarża trenerów o gwałt i molestowanie. “Nie możemy ich zawiesić”

20 marca, 2023

Finlandia po raz szósty najszczęśliwszym krajem świata. Zaskakuje miejsce Polski

20 marca, 2023

Kubacki kończy przedwcześnie sezon. “Jestem winien słowo wyjaśnienia”

20 marca, 2023
Najlepsze Miasto
Facebook Twitter Instagram Pinterest Vimeo YouTube
  • Strona główna
  • Polityka prywatności
  • Kontakt
  • Zasady i warunki
  • Aktualności
  • Biznes
  • Sport
© 2023 Najlepsze Miasto. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.