Ważna ulica na Targówku jest w ciągłej przebudowie – narzekają kierowcy i pytają, dlaczego nie można nią jeździć. Ulica św. Wincentego miała być przejezdna po uruchomieniu nowej stacji metra, ale tak się nie stało. Drogowcy tłumaczą, dlaczego.
O zamkniętej ulicy mieszkańcy piszą w mediach społecznościowych. O powody, dla których wciąż obowiązuje tu zakaz ruchu, zapytaliśmy Zarząd Dróg Miejskich.
– Jest zamknięta, bo trwa przebudowa ulicy Kondratowicza. Gdy metro ruszyło z budową, wprowadziło szereg zmian w organizacji ruchu na Targówku. Część z tych czasowych organizacji ruchu ZDM przejął od metra w momencie, gdy, na finiszu budowy metra, mogliśmy zacząć prace na powierzchni – wyjaśnił rzecznik ZDM Jakub Dybalski.
ZDM: otwarcie zakorkowałoby ulicę
Jak zaznaczył, “na dziś taka organizacja ruchu jest optymalna”. – Na Targówku nie ma w tym momencie korków, bo żaden ruch tranzytowy nie wjeżdża w ulicę św. Wincentego, a kieruje się na inne ulice, m.in. trasę S8. Główną zmianą, którą spowodowałoby otwarcie w tym momencie tej ulicy dla wszystkich, byłoby wpuszczenie tam ruchu tranzytowego spoza granic dzielnicy, co by ją fundamentalnie zakorkowało. Pierwszymi, którzy by na tym ucierpieli, byliby mieszkańcy Targówka – nie tylko kierowcy, ale też pasażerowie autobusów – ocenił rzecznik.
Zmiany na Kondratowicza
Nowy odcinek linii M2 na Bródnie został otworzony pod koniec września ubiegłego roku. Mieszkańcy korzystają z trzech stacji: Zacisze, Kondratowicza oraz Bródno. Św. Wincentego miała być według wstępnych założeń zamknięta jedynie na czas budowy metra.
Znajdująca się w pobliżu ulica Kondratowicza zmienia się przy okazji otwarcia drugiej linii metra. Przebudowa oznacza, że parkowanie w tym rejonie zostanie uporządkowane. Poprawić ma się także bezpieczeństwo pieszych – drogowcy budują sygnalizacje świetlne na pięciu przejściach. Metamorfoza ulicy zakłada także remont chodników oraz nowe drogi dla rowerzystów – po obu stronach jezdni.
Czytaj również: Kondratowicza po otwarciu metra. Urzędnicy obiecują “aleję tysiąca drzew”
Jak również zapowiadano, Kondratowicza zmieni się w aleję tysiąca drzew – do 300 drzew, które rosną tam w tej chwili, dołączy 700 zasadzonych przez miasto. Całość uzupełni montaż nowoczesnego oświetlenia (282 latarni LED).
Ulica Kondratowicza – wizualizacja Urząd miasta
Urzędnicy po otwarciu metra tłumaczyli również, że “ze względów logistycznych, ale też bezpieczeństwa, modernizacja Kondratowicza nie mogła być realizowana jednocześnie z budową metra – ulica stanowiła zaplecze budowlane metra”.
Pierwotnie harmonogram robót zakładał otwarcie wszystkich jezdni Kondratowicza do końca 2022 r. Pozostałe prace, inne niż drogowe – związane m.in. z zielenią, miały zostać ukończone w pierwszym kwartale 2023 roku.
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl