Australijscy badacze znaleźli na dnie Oceanu Indyjskiego, na głębokości 5,4 tys. kilometrów, setki zębów należących do rekinów, a także i przodka megalodona. – Bakterie rozłożyły korzenie, ale szkliwo pozostało – powiedziała Dianne Bray, która brała udział w ekspedycji.
Naukowcy dokonali niezwykłego odkrycia w październiku, podczas miesięcznej ekspedycji statkiem badawczym RV Investigator. Eksplorowali wody morskie położone wzdłuż południowych wybrzeży Indonezji. Ostatniego dnia rejsu, po 26 wcześniejszych próbach, badacze ponownie zatopili w głębinach sieć. Szukali za jej pomocą różnych gatunków ryb. Zamiast tego wciągnęli na pokład sieć pełną setek zębów rekina. O odkryciu poinformowano na początku grudnia.
– To była nasza ostatnia próbka do zebrania tuż przed powrotem do Australii – powiedziała Dianne Bray z Museums Victoria Research Institute. – Na początku byłam trochę rozczarowana, kiedy wyciągnęliśmy sieć wypełnioną błotem – opowiadała. – Kiedy jednak wszystko przejrzeliśmy i oczyściliśmy, zaczęliśmy znajdywać ząb rekina za zębem – dodała.
Jak się okazało, w sieć schwytano zarówno zęby współcześnie żyjących rekinów, takich jak ostronos atlantycki czy żarłacz biały, ale i skamieniałe zęby należące do przodka megalodona. Megalodon to wymarły gatunek, prehistoryczny przodek rekinów.
Zęby rekinów znalezione na dnie Oceanu IndyjskiegoMuseums Victoria-Ben Healley
Cmentarzysko rekinów
W sumie badacze zebrali ponad 750 zębów. Jeden z nich, należący do przodka megalodona, mierzył aż 10 centymetrów. Naukowcy zauważyli też, że na wielu zębach znajdują się złogi czarnych konkrecji manganowych (zlepek różnych pierwiastków). Świadczy to o tym, że zęby przez długi czas leżały na dnie oceanu.
– Zęby rekinów nie uległy zniszczeniu. Bakterie rozłożyły korzenie, ale szkliwo pozostało – powiedziała Bray.
Naukowcy nie są całkowicie pewni, dlaczego tak wiele zębów nagromadziło się w tym jednym rejonie oceanu. – W przeciwieństwie do ludzi, którym najpierw rosną zęby mleczne, a później wymieniają je na stałe, rekiny kilka razy w ciągu swojego życia zmieniają zęby. U nich zęby wymieniane są “jak taśma produkcyjna” – powiedział Gareth J. Fraser, wykładowca w Evolutionary Developmental Biology na University of Sheffield w Wielkiej Brytanii.
Znaleziony na dnie Oceanu Indyjskiego skamieniały ząb megalodona Museums Victoria-Ben Healley
livescience.com, csiro.au
Źródło zdjęcia głównego: Museums Victoria-Ben Healley