W Gorzowie Wielkopolskim działa program, dzięki któremu zyskuje miasto i jego mieszkańcy. Czekający w kolejce na mieszkanie mogą je dostać niemal od ręki, jeśli zdecydują się na jego remont. Chętnych na skorzystanie z oferty “Wyremontuj i zamieszkaj” nie brakuje. Opustoszałe dotąd kamienice zyskują blask i lokatorów, którzy o nie dbają.
Rok temu czterdziestometrowy lokal w kamienicy w centrum Gorzowa Wielkopolskiego nie przypominał mieszkania. Był zdewastowany, bez łazienki i podłóg. Po kompleksowym remoncie wygląda zupełnie inaczej.
ZOBACZ: “Interwencja”. Żyją w koszmarnych warunkach. Rodzina w potrzebie
– Ściany, sufit, wszystko było dziurawe. No nic nie było – mówi Beata Kras, mieszkanka Gorzowa Wielkopolskiego.
Poświęciła oszczędności na remont. Ale nie musiała brać kredytu
Kobieta jest jedną z uczestniczek programu “Wyremontuj i zamieszkaj”. Zdecydowała się na mieszkanie, którego nie wybrał nikt inny, a ona nie chciała zaciągać kredytu. – Jeśli chciałabym mieć takie mieszkanie na własność, musiałabym wziąć kredyt. A wiadomo, jak to wygląda w tych czasach – mówi.
Kras zainwestowała wszystkie oszczędności. W remoncie pomogła rodzina.
WIDEO: Wyremontowała zniszczone mieszkanie
– Mieszkańcy później mogą również starać się o wykup lokalu – wyjaśnia Paweł Nowacki, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Gorzowie Wielkopolskim.
Rocznie prezydent miasta przeznacza kilkadziesiąt takich mieszkań do remontu. – W zależności od tego, jakie są możliwości w danym roku i na pewno będziemy ten program kontynuować – deklaruje Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy gorzowskiego Urzędu Miasta.
Programy mieszkaniowe w Gorzowie Wielkopolskim
Władze miasta realizują kilka programów mieszkaniowych. Jeden z nich skierowany jest do przedsiębiorców – miasto zaoferowało im 100 lokali komunalnych. Za darmo i bez czynszu, mogą w nich zamieszkać zatrudnieni u prowadzących biznes.
ZOBACZ: “Interwencja”: Notorycznie zalewa im blok. “Okropna pleśń i smród. Nie do zniesienia”
– Dajemy szanse przedsiębiorcom, żeby mogli wspólnie z miastem przeznaczyć mieszkanie dla pracowników – mówi Wiesław Ciepiela.
W Gorzowie jest teraz ponad 400 pustostanów. Większość w fatalnym stanie technicznym – w ramach programu “Wyremontuj i zamieszkaj” ZGM jeszcze w tym miesiącu da szanse kolejnym 26 osobom, które zainwestują w zniszczone lokale. A dzięki temu, jak Beata Kras, spełnią marzenia o własnym “M”.

an/wka/polsatnews.pl
Czytaj więcej