We wtorek w stolicy Litwy rozpocznie się dwudniowy szczyt NATO. Wśród tematów poruszanych przez liderów państw członkowskich będą m.in. przyszłość relacji z Ukrainą, rozszerzenie sojuszu o Szwecję oraz rewizja planów obronnych.
W Wilnie pojawi się 40 liderów państw członkowskich NATO oraz ich partnerzy. Polskiej delegacji przewodzi prezydent Andrzej Duda, w jej skład wchodzą również minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Szczyt NATO w Wilnie
– Mamy nadzieję, że w postanowieniach końcowych szczytu NATO będzie zapis o tym, że ministrowie spraw zagranicznych państw rozpoczną procedurę oceny dołączenia Ukrainy do Sojuszu – powiedział prezydent Andrzej Duda w poniedziałek wieczorem na konferencji prasowej przed wylotem na szczyt.
Rozpoczęcie szczytu odbędzie się o godzinie 8:00 we wtorek – otworzy je sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Oficjalne przywitanie liderów państw członkowskich zaplanowano na 12:30.
Pierwszego dnia dojdzie m.in. do rozmów na poziomie głów państw, ministrów obrony i zagranicznych.
Przyszłość Ukrainy w Sojuszu. Zełenski: Potrzebujemy jasnego sygnału
Przed rozpoczęciem szczytu w poniedziałek na wieczorem nagraniu prezydent Wołodymyr Zełenski podkreślił, że Ukrainie zasługuje na członkostwo w NATO.
– Ukraina zasługuje na członkostwo w Sojuszu. Nie teraz, bo teraz jest wojna, ale potrzebujemy jasnego sygnału – mówił. – Kiedy składaliśmy wniosek o członkostwo w NATO, otwarcie mówiliśmy, że de facto Ukraina już jest w Sojuszu. Nasza broń to broń Sojuszu. Nasze wartości to to, w co wierzy Sojusz – dodawał. Jak zaznaczył, szczyt w Wilnie “ma wszystko potwierdzić”.
Prezydent Zełenski weźmie udział w rozmowach w Wilnie. Zgodnie z zapowiedziami osobiście pojawi się w stolicy Litwy w środę.
Szwecja w NATO
W poniedziałek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiadomił, że prezydent Turcji Turcji Recep Tayyip Erdogan zgodził się na przekazanie parlamentowi wniosku o akcesję Szwecji do Sojuszu. Zgodnie z zapowiedziami, Erdogan ma dostarczyć dokument “tak szybko jak to możliwe”.
Na konferencji prasowej przed wyjazdem Erdogan postawił warunek w sprawie zgody na dołączenie Szwecji do Sojuszu. – Najpierw utorujmy drogę Turcji do Unii Europejskiej, postawił warunek w sprawie zgody na dołączenie Szwecji do NATO. – Najpierw utorujmy drogę Turcji do Unii Europejskiej – mówił.
anw/ac/polsatnews.pl
Czytaj więcej